Legutóbb frissítve: 2022. november 14.
Nyugdíjasként elköltöznénk egy mediterrán vidékre? Esetleg a távoli, egzotikus célpontok vonzanak? Szeretnénk bejárni a világot? Nem csak álom ez – mutatjuk, hogyan tudjuk megvalósítani.

Nyugdíjasként gyökeresen megváltozik az életünk, és csak a mi döntésünkön múlik, milyen irányba. Hazánkban a legtöbben ilyenkor visszavonulnak: sok időt töltenek pihenéssel, a családjukkal, a barátaikkal, esetleg kertészkedéssel, vagy a televízió előtt. Azonban nem csak ez a fajta nyugdíjas élet létezik.

Akadnak olyan idősek is, akik szerint a nyugdíj tulajdonképpen egy új élet kezdete, amiben végre beteljesíthetik mindazokat az álmokat, amelyekre eddig nem volt lehetőség. Végre jut idő a barátokra, az unokákra, utazásokra, új (vagy épp időszűkében elhanyagolt régi) hobbik űzésére anélkül, hogy a munka terhe nyomná a vállat. Sőt, lehetőség nyílik arra is, hogy megtapasztaljuk, milyen egy vágyott helyen élni. Hiszen ki ne álmodozott volna róla, hogy nyugdíjasként leköltözik egy tengerpartra, vagy egy szőlő hegyekkel borított borvidékre?

Tőlünk nyugatabbra ez egyáltalán nem kirívó: elterjedt szokássá vált a nyugdíjas újrakezdés. Sokan már nem csak álmodoznak, hanem lépnek is. Talán már mindannyiunknak volt hasonló ibizai, mallorcai vagy épp dubrovniki élménye: amíg mi a családunkkal mindössze 1–2 hét nyaralást engedhetünk meg magunknak, amibe a lehető legtöbb programot igyekszünk belepréselni, addig a szomszédos napozóágyon egy barnára sült, idősebb – jellemzően német vagy skandináv – házaspár heverészik. Szemtelenül ráérősek, és rendszerint kiderül róluk, hogy vagy az egész nyarat, vagy az egész évet itt töltik, ugyanis van itt egy saját apartmanjuk.

Természetesen nem mindenki vágyik tengerparton, vagy éppen osztrák hegyekben tölteni a nyugdíjas éveit, de egy biztos: a szokványos nyugdíjaskor eltöltése mellett számos egyéb lehetőség létezik az előttünk álló időszak alternatív felhasználására.

Talán életünkben először adódik rá módunk, hogy a felszabaduló időnek hála belevágjunk új dolgokba, és megvalósítsuk azokat az álmokat, amelyekről korábban éppen az idő hiánya miatt kellett lemondanunk. Cikkünkben megnézzük, melyek a lehetőségek, és arra is kitérünk, hogyan tudjuk ennek anyagi feltételeit megteremteni.

Milyen lehetőségeink vannak nyugdíjasként?

Ha meg merjünk engedni magunknak, hogy egy kicsit elrugaszkodjunk a szokványos gondolkodásmódtól, máris tágasabb horizontot láthatunk magunk előtt. Tekintsük át, melyek a választási lehetőségeink!

Hazánkban még kevesek által ismert megoldás a luxus nyugdíjasházba költözés, pedig erre már nálunk is van lehetőség: itt maximális kényelemben élhetünk, olyan körülmények között, mintha mindig külföldön nyaralnánk.

Ha nagyobb bennünk a vállalkozó szellem és a kalandvágy, abban is gondolkodhatunk, hogy végiglátogatjuk a bakancslistánkon szereplő úticélokat, vagy egy “szimpla” világkörüli utazásra indulunk.

Ennél még drasztikusabb döntés, ha elköltözünk a megálmodott helyre, például egy tengerparti városkába, vagy egzotikus szigetre. Jelen cikkünkben a külföldi lehetőségeket tekintjük át.

Tudnunk kell azonban, hogy ezek az álmok csakis akkor lesznek elérhetőek, ha előrelátóan, megtakarítások, vagy passzív jövedelem formájában felkészültünk rájuk anyagilag is. Írásunkban kitérünk arra is, hogy milyen módon teremthető elő ez az összeg.

Gondtalan nyugdíjas éveket szeretne?

Tegye meg az első lépést most!

Díjmentes nyugdíj tanácsadás

Külföldre költözés

Kemény fába vágjuk a fejszénket, ha nyugdíjasként a külföldre költözés mellett döntünk. A sok szervezésnek, tervezésnek és felkészülésnek persze meg is lesz a jutalma: amellett, hogy szebb, tisztább levegőjű és kellemesebb klímájú helyen tölthetjük életünk hátralévő részét, számos új impulzussal gazdagodhatunk. Vagyis gyakorlatilag újrakezdhetjük életünket.

Nézzük meg a nyugdíjasok körében legnépszerűbb országokat.

A szokványos nyugdíjas évek mellett számos lehetőségünk van, amennyiben megteremtjük magunknak a szükséges anyagi hátteret.

Új emberekkel és szokásokkal ismerkedhetünk meg, új baráti kapcsolatokat alakíthatunk ki, és nem utolsósorban mi leszünk az unokáink kedvenc nagyszülei, hiszen imádni fogják a nálunk töltött időt. Nézzük, mindebből az álmodozásból mit és hogyan tudunk megvalósítani!

Olcsóbb, egzotikus helyek

A hazainál jelentősen magasabb nyugdíjjáradékkal rendelkező nyugat-európai idősek körében népszerű a melegebb éghajlatú, egzotikus helyre való költözés. De jó tudni, hogy ők is általában olyan országot, vagy régiót választanak, amely bár fejlett egészségügyi ellátórendszerrel rendelkezik, bevételükhöz viszonyítva olcsónak számít. Így a nyugdíjukból az otthoninál magasabb, de legalábbis kényelmes életszínvonalat engedhetnek meg maguknak.

Bizonyos országok már felkészültek az idősek fogadására: egyes mediterrán helyeken egész falvak alakultak ki a betelepülő nyugdíjasok számára, ahol egyfajta elkülönült kolóniaként élhetik az életüket. A színes kínálatban nemcsak magánházak, hanem különféle ellátással és szolgáltatáscsomaggal rendelkező luxus nyugdíjasotthonok is vannak, így mindenki igényeinek és helyzetének függvényében választhat.

Olyan jómódú idősek is akadnak, akik megtartják ugyan az otthonukat, de a mindennapjaikat egy egzotikus, ugyanakkor repülővel könnyen elérhető helyen töltik. Így ugyan többet kell ingázniuk, és intéznivalójuk is több lesz, de amíg az egészségük megengedi, ez praktikus megoldás lehet. Hiszen így az anyaországban maradt családtagokkal is jóval egyszerűbb tartaniuk a kapcsolatot.

Nemzetközi toplista: a legnépszerűbb országok a nyugdíjas életre

Nemzetközi szinten a nyugdíjas évek eltöltésére az egyik legnépszerűbb európai célpont Spanyolország. Elsősorban a brit és a skandináv nyugdíjasok költöznek ide. Hogy mi vonzza őket? A kellemes klíma, a kulináris élvezetek, a megbízható infrastruktúra és a színes kulturális élet mellett az egész országra jellemző barátságos, kedves és befogadó légkör. És habár a spanyol nyelvtudás természetesen megkönnyíti az életet, általánosan elmondható, hogy a nyugdíjasok könnyen boldogulnak az angollal is.

A megélhetési költségek nyugat-európai viszonylatban Spanyolországban a legalacsonyabbak közé tartoznak. Egy olyan gyönyörű tengerparti városban, mint például Alicante, havi 2000 euró körüli összegből remekül meg tud élni egy házaspár, a kisebb regionális városokban pedig ennél kevesebből is ki lehet jönni. Szintén népszerű menedékhely Costa del Sol, Andalúzia tartomány déli mediterrán partvidéke. Ide tartozik Malaga, Marbella és Gibraltár keleti része is.

Costa Blancán, az Alicante és Valencia közötti mediterrán tengerparton az időjárás szinte tökéletes: a hőmérséklet nyáron 28 fok, télen pedig 4-8 fok körül van. Itt egy 80 négyzetméteres lakás átlagára 180.000 eurónál kezdődik.

A nyugdíjas évek eltöltésének toplistáján szintén ott áll Panama, ami elsősorban az amerikai és a kanadai lakosságnak köszönhető. A trópusi éghajlat mellett nagyon vonzóak a kifejezetten külföldi betelepülők számára létesített területek, ahol magas színvonalú kórházak, jó orvosi ellátás, alacsony bűnözési ráta és barátságos emberek fogadják őket.

Ugyanilyen kedvelt célpont Panama szomszédságában Costa Rica is, ahol lélegzetelállítóan szép természet, alacsony megélhetési és egészségügyi költségek, és melegszívű helyiek várják az ide költözőket. Montezuma homokos strandjai és védett dzsungelei, vagy a karibi parton megbújó, biciklis közlekedésű Puerto Viejo mindenkit elbűvöl.

Milyen lehetőségei vannak a magyaroknak?

A magyarok körében egyelőre kevesen döntenek a költözés mellett, bár egyre több példát találunk rá. Nem csak tőlünk költöznek az alábbi országokba, hanem a régiónkból, így Szlovákiából, Lengyelországból és Csehországból is egyre többen.

Habár hazánkban is népszerű úticél Portugália – hiszen lényegesen olcsóbb, mint Spanyolország, ugyanakkor mégis nyugat-európai jellegű –, de esetünkben jellemzően még ennél is kedvezőbb árú országok jönnek számításba. Ezek pedig általában tőlünk keletre találhatóak.

Ilyen célpont Albánia, ahol európai viszonylatban szerények a megélhetési költségek, kellemes a klíma és gyönyörű a tengerpart. Albániában széles körben elterjedt magán ellátási rendszer, miközben ingyenes az állami egészségügyi ellátás – így tehát az egészségügy területén itt megtalálható minden szükséges feltétel.

Emellett a békés környezet, és a turizmus még viszonylag alacsony foka vonzza az ide költözőket. Albániában alapvetően olcsó az élet: a jó áron elérhető, friss, helyi bioélelmiszerek, és az időseket tisztelő hagyományok is kellemesebbé teszik az odaköltözést.

Albániát nem csak a kelet-európai nyugdíjasok választják, hanem rendkívül népszerű az olaszok – különösen az észak-olaszországi művészek – körében is, hiszen hozzájuk a vízi útvonalon közlekedve közel van, és jóval olcsóbb a megélhetés.

A legnépszerűbb lokációk Albánia tengerparti részén találhatóak. A főváros, Tirana ugyan nem olyan vonzó, de a tőle alig 40 kilométerre fekvő tengerparti Durres már igen, főleg, hogy amerikai kórházat is nyitottak itt. Ugyanígy népszerű az ország délnyugati részén fekvő Vlora városa is, ahol szintén jó az egészségügyi ellátás. Az árak pedig valóban barátiak: Durresben egy háromszobás lakás bérleti díja havi 200–400 euró, vételára pedig 150.000–500.000 euró között van.

A másik népszerű mediterrán úticél szintén a Balkán-félszigeten található, ez Montenegro. Az ország nem csak a magyarok körében népszerű, hiszen Nyugat-Európában is adóparadicsomként tartják számon. Ennek oka, hogy az ország vezetésének célja a stabil befektetők és a külföldiek vonzása, ezért kimondottan kedvező, mindössze 9%-os társasági adókulcsot állapítottak meg az itt létesített vállalkozások számára. A montenegrói ingatlanok tulajdonjogának átruházására, a kamatokra és a tőkenyereségre vonatkozó adók összege szintén az európai átlag alatt van.

Bár az ország nem az eurózóna része, a Németországgal való szoros kapcsolat nyomán eurót használnak fizetőeszközként. Ez kedvező feltételeket teremt, így sokan költöznek ide Európa nyugati országaiból is. Az utazási irodák a “vad szépség” szlogennel hirdetik, méltán, mert itt még valóban tiszta és érintetlen a környezet. Mediterrán klímájával, magas színvonalú egészségügyi rendszerével, alacsony áraival mindenképpen megfontolandó lehetőség annak, aki külföldön töltött időskorban gondolkodik.

Álmaink utazása nyugdíjasként

Ha nem szeretnénk Magyarországról elköltözni, mert például fontos számunkra a szeretteink és a barátaink közelsége, másképp is van lehetőségünk felfedezni az egzotikus helyeket. Megtarthatjuk otthonunkat, és onnan indulhatunk hosszabb, akár világkörüli utazásra.

Hazánkban jelenleg inkább rövidebb, egy-egy hetes külföldi utazást szoktak választani az idősek, pedig lehetne ennél “nagyobban is játszani”.

Tőlünk nyugatabbra már nagy divat, hogy nyugdíjasként fedezik fel a világot, és lássuk be, igazuk van: ekkor még fizikailag és mentálisan is jó erőben vagyunk, ugyanakkor végre szabadon oszthatjuk be az időnket.

Hogyan lehet beutazni a világot nyugdíjasként?

Az alábbi fejezetben bemutatjuk, melyek azok az utazási formák, amelyek nyugdíjasként a legkényelmesebbnek, és ár-érték szempontjából a legideálisabbnak bizonyolnunak.

Régi ökölszabály az, hogy egy jó utazáshoz vagy pénzre, vagy időre van szükség. Fiatalként ezért sokszor kénytelenek vagyunk a drágább szállásokat, jegyeket lefoglalni, csak hogy minden beleférjen a szabadságunk rövidke hetébe. Ezzel szemben nyugdíjasként az embernek bőven van ideje, így választhatja a hosszabb ideig tartó, de olcsóbb utazási formákat is.

Luxushajóval a világ körül

Legnépszerűbb a luxushajókon történő hosszabb utazás, amely során egzotikus országokba látogathatnak az felfedezésre vágyó világjárók. Ez a legkényelmesebb mód, hiszen maga az utazás is élmény: a saját szoba nyugalma és biztonsága mindig adott, és közben pedig a hajón számtalan szórakozási, sportolási és wellness lehetőség vehető igénybe.

Ha nyugdíjasként körbejárnánk a világot, szervezett hajóúttal a legkényelmesebb.

Nyugdíjasként bőven lesz időnk felfedezni a világot.

A kikötési helyszínek látogatása pedig szervezett: szakképzett idegenvezetők kalauzolják a kirándulókat, akiknek csak élvezniük kell a világ sokféle szépségét.

A hajóutak általában bolygónk egy-egy régióját járják körbe, így akár több utat is beiktathatunk a nyugdíjas éveinkbe, közöttük féléves, éves otthoni pihenéssel. Egy három hetes világkörüli hajóút, ami érinti Olaszországot, Egyiptomot, Mauritiust, a Seychelles-szigeteket és Dél-Afrikát, 600.000 forintnál kezdődik. Egy kéthetes karibi hajóút, floridai indulással és érkezéssel pedig már 350.000 forinttól elérhető. Nápolyi vagy velencei indulással hajózhatunk a Földközi-tengeren is, Málta, Spanyolország és Portugália csodálatos városait érintve, az árak ebben az esetben nagyságrendileg 400.000 forinttól indulnak.

Belekóstolás a helyi életmódba

Ha nem a hajóutat választanánk, távoli, vagy akár Európán belüli desztinációkra könnyen és kényelmesen utazhatunk repülővel is. Amennyiben nem csak turistaként szeretnénk felfedezni a vidéket, a szakértők szerint érdemes a kiválasztott helyszínen több időt, akár néhány hónapot eltölteni. A drága hotel helyett pedig inkább egy kellemes kis helyi lakás bérlését választani.

Hosszabb távra ugyanis így olcsóbban jön ki a bérleti díj, hiszen általában néhány hétnél hosszabb tartózkodás esetén jelentős kedvezményre számíthatunk. Egy autó bérlésével pedig saját tempónkban, kényelmesen barangolhatjuk be a vidéket.

Ha hosszabb időt töltünk egy adott helyen, több szempontból is jobban járunk, és nem csak az anyagiak miatt: az utazás valóban feltöltő pihenés lesz, nem pedig állandó tortúra és rohanás. Eközben lehetőségünk nyílik mélyebben megismerni azt a helyet, ahová régóta szerettünk volna eljutni. Picit belekóstolhatunk abba, milyen is lehet helybeli lakosként élni. Egy-két hét, vagy hónap elteltével pedig tovább utazhatunk a következő célpontra.

Tipp: Manapság már számos lakásbérlésre szakosodott webes portál áll a rendelkezésünkre, amelyek segítségével nemcsak bérelhetünk, hanem akár saját otthonunkat is kiadhatjuk az utazás ideje alatt. Sőt, egyre népszerűbbek a lakáscserére szakosodott weboldalak is: így egy szimpatikus külföldivel akár lakást is cserélhetünk egy időre biztonságos körülmények között.

A fentiek természetesen csak egy-egy lehetőséget jelentenek, számos egyéb módja is létezik a világ felfedezésének nyugdíjasként. Szakértőink azonban, tekintettel a kényelem és az anyagi kérdések szempontjaira, ezeket a megoldásokat javasolják leginkább az idősebb korosztálynak.

Hogyan lehet mindezt megvalósítani?

Ahhoz, hogy a fenti tervek ne csak meddő álmok legyenek, természetesen alapos tervezésre és előrelátásra van szükségünk. Ne feledjük: a nyugdíjunk még a megélhetésre sem lesz elegendő, hiszen a társadalom demográfiai folyamatai és a nyugdíjrendszer szerkezete magukban hordozzák ezt a következményt. Az alternatív nyugdíjtervek megvalósításához akár már 40-50 évesen el kell kezdeni a felkészülést. Adunk azonban három tippet, hogyan is kezdjünk hozzá!

Vonjunk be útitársakat!

Első tippünk az utazás megtervezéséhez kapcsolódik. Sokkal motiváltabbak leszünk, ha az álmainkat megosztjuk valakivel – lehet ez házastárs vagy épp egy szívbéli jóbarát. Gondoljuk végig együtt, hogyan és hol szeretnénk élni, hová szeretnénk utazni, hiszen fontos döntésre készülünk.

Kezdjük tehát a tervezést azzal az útitárssal, akivel aztán szívesen töltjük majd az időt. Ne feledjük, hogy a legszebb élményeket is csak akkor tudjuk igazán megélni, ha van kivel megosztani az örömöt.

Az sem elhanyagolható szempont, hogy egy több fős utazás mindig olcsóbban jön ki, mintha egyedül indulnánk neki. Gondoljunk csak egy autó, vagy apartman bérlésre, de a befizetett túrák, vagy épp a közösen főzött vacsora költségei is megoszlanak. Éppen ezért anyagi szempontból is kiemelten előnyös, hogyha útitársakkal tervezünk.

Arról nem is beszélve, hogyha közösek az álmaink, egymás kölcsönös motiválásával sokat segíthetünk abban, hogy ne adjuk fel ezeket. A célra való megtakarítás ugyanis nem biztos, hogy mindig könnyű lesz: előfordulhat, hogy időnként feladnánk a gyűjtögetést, és elköltenénk az összeget egy hirtelen jött kiadásra, igényre. Ezek az álmok többmilliós költséget jelentenek majd, de egymás lelkesítésével biztosan célba érünk.

Készítsünk pénzügyi tervet!

Elő a kockás papírt és a tollat, és nézzük meg a számokat! Reálisan kell látnunk ugyanis, hogy mi mennyibe kerülhet, akár költözésről, akár utazásról van szó.

Kérjünk az egyes utazásokról árajánlatot, böngésszük át a lakásbérlő oldalakat, repülőjegyeket és szállásokat. Tájékozódjunk, mi mennyibe kerülhet: nem csak a lakhatás, hanem az élelmiszerárak, benzinárak, akár az autóbérlés, vagy az egészségügy költségei.

A számításokba ne felejtsük el belekalkulálni az inflációt sem. Bár ezzel nehéz tervezni a jelenlegi helyzetben, mindenképp tudnunk kell, hogy az árak emelkedni fognak. Szerencsére hosszú távon a megtakarításaink is kamatoznak, de érdemes előre kalkulálni ezzel a tényezővel is.

Nézzük tehát át a tervezett bevételeinket és a feltételezett kiadásainkat is. Életbevágóan fontos ugyanis, hogy viszonylag pontos képünk legyen arról, mire is számíthatunk majd, hiszen ezen múlik a jövőnk. Akár már ebben a korai tervezési szakaszban igénybe vehetjük profi pénzügyi tanácsadók segítségét.

Bontsuk le a költségeket havi szintű megtakarításra!

Ha meghatároztuk a célt, és reálisan fel tudtuk becsülni anyagi igényeinket is, elkezdhetjük kidolgozni a megtakarítási tervet. Ez már konkrét akcióterv készítését jelenti, amelyben ki kell számolni, hogyan, milyen formában és mekkora összeg rendszeres félretételével lehet az álmokat megvalósítani.

Szerencsére mára számos olyan megtakarítási forma létezik, amely nem csak megőrzi pénzünk értéket, hanem hanem hozamok garantálják annak növekedését is. A bonyolult számításokkal járó tervezés a legtöbb esetben – bennfentes tudás hiányában – szakértői közreműködést igényel.

Gondtalan nyugdíjas éveket szeretne?

Tegye meg az első lépést most!

Díjmentes nyugdíj tanácsadás

Érdemes tehát előre gondolkodni, és felkészülni az aktív nyugdíjas évekre. Hogy álmaink ne csak hiú ábrándok maradjanak, most kell cselekednünk: tegyük hát meg az első lépéseket, hogy a nyugdíjkorhatár elérését ne lemondással, hanem izgatottsággal várjuk majd!